Nie, ja na spadkobierców to pracował nie będę. Jak zarabiałem to teraz będę wydawał. Właśnie kupiłem najnowszego 3 metrowego YAKa 55SP od Composite-Arf. Wkrótce zacznę go składać - chciałbym go koniecznie oblatać jeszcze w październiku. Zrobię bestię ciężko - będzie dobry na zawody gdzie ciągle wieje.
Pracę nad Yak-iem zaczniemy od zamocowania maski silnika. Jak zawsze wykorzystamy odwrotnie wklejone 3 mm blind nuty.
Wstępnie można dopasować plexi nakładając ją z zewnątrz kabiny.
Tym razem to wklejenia kabinki chciałem wypróbować amerykański bezbarwny silikon E6000 zalecany do tego typu prac. Ale zanim nasmarowałem klejem obrzeże kabinki, zanim przymocowałem kabinkę do kadłuba (4 śrubki ), zanim włożyłem plexi do środka kabinki to klej wysechł.
Niestety zeskrobałem silikon i zrobiłem to jeszcze raz świetną metodą wypróbowaną już i sprawdzoną przy budowie Extry 260.
Wszystkie włączniki zawsze wklejam na silikon (nie używam do ich mocowania żadnych wkrętów czy śrubek). W ten sposób mocowanie jest elastyczne a i przy okazji dobre uszczelnienie na wypadek nagłego deszczu.
Oj z zamocowaniem serw w skrzydłach to miałem horror. Żeby uzyskać zamierzone wychylenie 80 mm dół i góra walczyłem z tym problemem prawie dwa dni. Comp-Arf przygotował za nisko mocowanie serw ( na zdjęciach prawie nie widać ramion serw - są tak nisko). Mogłem iść na łatwiznę i zastosować dwu calowe ramiona serw ale byłoby to ryzyko ew. flutter-u tylko przy dwóch serwach na lotkę. Więć włożyłem 1,5 calowe SWB i musiałem się sporo namęczyć aby dopasować odpowiednią długość popychaczy co do milimetra. Ale w końcu udało się, uzyskałem zamierzone wychylenia.
Cześć silnikowa gotowa. Yak to spory samolot i jest w środku mnóstwo miejsca. Nie ma więc problemu z rozmieszczeniem różnych urządzeń tak aby nie dotykały do siebie. Niestety nie udało się zmieścić moich ulubionych tłumików firmy Zimermman - zbyt grube. Kupiłem chudsze tłumiki firmy MTW - średnica 70 mm.
Teraz zastanowimy się jak urządzić wnętrze bestii. Zastosujemy najnowsze osiągnięcie firmy Power Box. Power Box Royal, który posiada 5 kanałów typu Match Box i wyświetlacz jak w Boeing-u. Obowiązkowo dwa odbiorniki z syntezą i baterie Li ionki.
Nie podoba mi się bardzo, że stabilizator poziomy jest przystosowany do zamontowania tylko jednego serwa - nie ma możliwości zamontowania dwóch serw. Są już takie silne serwa jak np JR8711 25kg ale mimo wszystko z dwoma byłoby znacznie bezpieczniej.
...czas na wstępne odpalenie całkowicie złożonego modelu (bez maski - lepsze chłodzenie) na specjanie do tego przystosowanym stanowisku. W ciągu ok. 20 minutowej pracy silnika mam czas na ustawienie nadajnika, regulacje obrotów silnika do lotu i do lądowania oraz sprawdzenie zasięgu ze schowana anteną.
Yak oblatany. Lata pięknie, stabilnie i prosto. Lot żyletką idealny bez żadnego mikseru Myślę, że jeśli chodzi o zwykłą akrobację to lata troszeczkę lepszy niż Extra 260 - oczywiście są to niuansy - zauważy to ktoś kto latał jednym i drugim modelem. Snapy robi bardzo poprawnie i łatwo w poziomie i pionie natomiast w locie do dołu trochę zbyt szybko - zrobię pewien mikser i będzie dobrze. Ale zauważyłem też, że lata bardzo równolegle - był wiatr po skosie ok. 5m/s a model latał cały czas w strefie idealnie równolegle do mnie. Extrą to musiałbym się nieżle napocić aby utrzymać ją w linii prawidłowego lotu.
Nie wiem jak będzie z 3D nie próbowałem bo silnik jest jeszcze za "świeży".
Koniec.