W tym dziale chciałbym pokazać dzieje modelu YAK 55SP - od momentu zakupu w Niemczech do ważenia gotowego modelu, etap po etapie, a następnie relacje oraz zdjęcia i klipy z pierwszych jego lotów.
Niestety maska w Yaku jest olbrzymia a silnik mały, więc, żeby dobrze schłodzić silnik szczególnie do latania 3D trzeba zrobić tzw. baffling, co pozwoli skierować powietrze na cylindry a nie na wewnętrzne ścianki maski. Pomalowanie na czarny mat spowoduje, że przegroda będzie mniej widoczna.
W Yaku tej firmy jest przygotowany tunel na rury rezonansowe ( wg mnie 10 cm za krótki) i żeby w nim się zmieścić trzeba zrobić taką kombinację alpejską z kolektorami, ponadto przesuwa się w ten sposób CG do przodu, co jest bardzo potrzebne, jeśli planuje się latać na lekkim silniku DA 150. Przy ZDZ 210 nie ma tego problemu.
Tak wygląda w całości poziomy ze sterem wysokości - udało mi uzyskać maksymalne wychylenie wszystkich sterów, będzie fajne latanie 3D.
Serwosetup do lotki, zrobiłem to trochę inaczej niż w instrukcji ( jedno serwo jest niżej zamocowane).
Próba zrobienia sterowanego kółka ogonowego, zobaczymy czy takie rozwiązanie zda egzamin w praktyce.
Przy pasowaniu kabinki do ramki najczęściej kabinka zostaje porysowana lepiej zabezpieczyć ją porządnie taśmą malarską. Wklejam ją w ten sposób - łapię w trzech punktach CA a następnie uzupełniam silikonem, łączenie jest mocne i elastyczne.
Wnętrze olbrzyma, strasznie tu dużo miejsca. Zbiornik paliwa 1200 zamocowałem celowo przed środkiem ciężkości, ponieważ mój styl latania to w pierwszej fazie klasyczna akrobacja a w drugiej części lotu to latanie 3D. Czyli pierwsza połowa lotu samolot jest przeważony na przód w drugiej trochę na tył.